Vaše názory
[Najnovšie] [Novšie] Stránka 31 z 38 [Staršie][Najstaršie]
doplnte prosim do zoznamu odpojenie CRS 21 je na plane 11.1 o 15:25
OK, uz som to fixol... ale len v sekcii Aktualne vo vesmire. Medzi lodami Sojuz totiz toto teleso chcem mat.
Po Apolle 8 to este stale davalo zmysel... vtedy americania este neboli na Mesiaci a rusi mali este stale sancu. Stacil jeden uspesny start N1 a pri dalsom starte by uz bola lod pilotovana.
Ja sa skor divim, preco minali energiu a peniaze na L3 este aj po 1969 roku dalsich 5 rokov, este aj v dobe, kedy bol mesacny program Apollo uz ukonceny.
L1 a L3 boli samostatne projekty. Tak rozhodol Chruscov. A Soyuz 7K-L1 bol “nudzove riesenie” pre ciele L3 nepouzitelny. Iba nechapem, preco na Zondy minali peniaze a energiu este po Apollo 8.
Trocha nerozumiem, preco L1 a L3 beriete ako samostatny projekt... pritom islo len o oznacenie dalsieho modelu lode v ramci toho isteho projektu. Oznacenie Zond bolo zakryvacie oznacenie rusov pred okolitym svetom... kedze ruska snaha pristatie na Mesiaci bola az do posledneho momentu prisne utajovana. Preto vznikol aj nazov Zond, aby toto teleso nikto nebral ako potencialne pilotovanu vesmirnu lod, ale len ako nepilotovanu sondu.
Kosmos 382 urcite nemal pripojeny LK. Mal pripojeny navratovy modul lode Sojuzu... teda jeho redukovanu verziu. Pokial viem, tak napr. nemala tepelny stit a bol napevno primontovany k Bloku-D.
Co sa tyka Apolla 10, tak o tom viem... a pri medziplanetarncyh sondach je aj kazde teleso misie uvedene samostatne. Ale samotna vesmirna lod Apolla 10 uz pristala (pokial ako hlavny prvok lode pocitam velitelsky modul).
Ja to chápem tak, že Projekt L1 skončil Zondom 8. Ďalšie 2 vyrobené lode Sojuz 7K-L1 No. 10L a 15L zostali ako podpora pre Projekt L3, ale neboli použité. Kosmos 379 patrí už do L3, ale ako skúška lunárneho modulu. Kosmos 382 patrí tiež do L3, ale čo to vlastne bolo? Na Blok-D mal byť pripojený LK.
A keď už sme u tých kozmických lodí: niekde stále krúži štartovací stupeň LM z Apollo 10.
Anatoly Zak podla toho co vidim, tak prave pise historiu tychto letov... zatial skoncil pri Zond 8. Najblizsie by mal pisat o Kosmose 379 a potom 382.
Astronautix mi moc informacii k tejto druzici nepridal.
Let druzice Kosmos 382 bol podla mojich zdrojov oznaceny aj ako Sojuz 7K-L1E 2K. Verzia 1K bola znicena pri predchadzajucom starte rakety Proton.
Priznam sa, zatial nemam jednoznacne potvrdene zo ziadneho zdroja, ze islo len o maketu. Podla Gunter's space page islo o redukovany model lode L1. To ju vsak u mna zo zoznamu lodi nijak neeliminuje. Pockam este, co napise Anatolij.
Ale aj keby islo len o maketu, stale to v mojom zozname vesmirnych lodi zostane, nakolko som to tak robil pri kazdom programe vesmirnych lodi.
BTW. program bol zruseny az v 1974, takze az 4 roky po tomto starte.
To, ze este stale poletuje je zial dost blbe, lebo figuruje medzi vesmirnymi lodami vo vesmire... o tom viem.
Zatial som nevymyslel, ako to eliminovat, pokial chcem mat v programe vyvoja lode Sojuz vsetky suvisiace lety.
Medzi lodami na drahe je uvadzany aj Kosmos 382. Ale zrejme to bola “iba” skuska verzie Block-D pre N1. Uvadza to Anatoly Zak v stati Soviet lunar program. Ze neletel Zond uvadza Astronautix v historii Soyuz 7K-L1 v zavere. 31.10.1970 po zruseni programu L1 zostali 2 lode, ale neboli nikdy pouzite.
Nie je pravda... je to nazov misie, nie nazov vesmirnej lode.
Preco ich potom samotni rusi volaju Sojuz MS-17 a Progress MS-15?
Pozri si roscosmos.ru , co je oficialna stranka ruskej vesmirnej agentury (je tam aj anglicka verzia, pokial nepoznate azbuku).
praveže Progress 75 a progress 76 je teraz na ISS a to je official nazov ale ok, takto je to mylne ak pisete nazvy lodi
[Najnovšie] [Novšie] Stránka 31 z 38 [Staršie][Najstaršie]
Vedeli ste že... |
Jediný kozmonaut, ktorý bol pri Mesiaci dva krát a ani raz na ňom nepristál bol James Lovell. |
Aktuálne vo vesmíre | ||
|