Vaše názory
[Najnovšie] Stránka 37 z 38 [Staršie][Najstaršie]
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať prečo sa štarty rakiet Blue Originu nepočítajú ako vesmírne štarty.
Vopred veľmi pekne Ďakujem za odpoveď.
Ďakujem za upozornenie.
Popis som pripravoval ešte pred tretím úspešným štartom.
Je to upravené.
Na Chollime-1 si opravte rozmiestnenie motorov niesu 2 x ale 4 !
www.b14643.de/Spacerockets_1/Rest_World/Chollima-1/Description/Frame.htm
Chápem a ďakujem.
Všetky dôležité historické dátumy sú uvedené pri každom telese/sonde v spodnej polovici stránky v bloku Udalosti z histórie.
Konkrétne pri vesmírnom ďalekohľade Kepler bolo ukončenie jeho činnosti 15.11.2018. Kepler ale nezanikol, stále letí medziplanetárnym priestorom.
Poprosím ťa ale, aby si toto diskusné fórum nezneužíval na získavanie informácií, ktoré sa bez problémov dajú na tejto stránke vyhľadať. Stačí dať meno telesa do vyhľadávania a z výsledkov vyhľadávania sa dá bez problémov dostať na detail ktorého koľvek telesa, už či sa jedná o medziplanetárnu sondu,, alebo družicu Zeme.
Na druhej strane, stránku neustále dopĺňam a veľa informácií tu ešte nie je, čiže ak nejakú informáciu nemám uvedenú pri konkrétnom telese, tak buď som o nej nevedel, alebo ešte neprišla na rad na nedoplňenie.
Rád ale zodpoviem otázky, ktoré na stránke uvedené zatiaľ nie sú.
Dobrý deň chcel by som vedieť dátum zániku keplera. Dúfam že mi poradíte.
Ešte doplním... z tých negatívnych vplyvov je tiež nutné spomenúť hluk. Obzvlášť ak sa jedná o územie, ktoré obývajú nejaké vzáce živočíchy. Tento problém je a vždy bol aktuálny na Floride (USA), kde je raketová základňa postavená uprostred prírodnej rezervácie (Merritt Island).
A zase kozmodrómy v Rusku a Číne majú problém s dopadajúcimi stupňami rakiet. Prvý a niekedy aj druhý stupeň rakety sa totiž nedostane na obežnú dráhu spolu s družicou, ale padnú naspäť na Zem o desiatky až stovky kilometrov odštartovacej plochy. Tento problém nemajú americké kozmodrómy, lebo pri u nich dopadajú odhodené stupňe do mora. Rusko a Čína však majú takmer všetky kozmodrómy vo vnútrozemí, takže tieto odhodené stupňe padajú na Zem. A najväčší problém je, že v týchto oblastiach stále žijú ľudia, takže si viete predstaviť, čo pre nich každý jeden vesmírny štart znamená. V Číne sa dokonca aj stal incident, kedy chybná raketa dopadla na blízku dedinu, kde vybuchla a zabila mnoho ľudí. V Kazachstane zase roľníci často našli na poli ležať raketový stupeň, ktorý však je pre bežných ľudí toxický, nakoľko Ruské rakety nepoužívali bezpečné palivo (ako napr. LOX).
Táto otázka má veľa možností odpovedí.
Čo sa týka ovzušia, tak to veľmi závisí od toho, aké palivo rakety používajú. Ak je to len kvapalný kyslík a vodík (LOX), tak dopad na životné prostrednie je minimálny, lebo splodiny z raketového motora obsahujú praktcky len vodnú paru. Ak je to iný typ paliva, už či kvapalné alebo raketa na pevné palivo, tu sa často krát jedná o chemickú reakciu, ktorej výsledkom je chemická látka, ktorá poškodzuje životné prostredie. A nemusí sa jednať len o CO2, ale časo sú to toxické plyny, ktoré sú nedýchateľné vo vysokej koncentrácii.
Ak ale hovoríme o fyzikálnych javoch, ako je urýchlenie a "odraz" od rotácie Zeme, tak tieto javy sú skutočne veľmi zanedbateľné a nie je nutné sa nimi zaoberať. Obavazo spomalenia Zeme by bola aktuálne až v prípade, keby sa od Zeme odrazila vesmírna loď, ktorá by mala hmotnosť približne trilión ton. Čo je dosť nereálne.
Vesmírne rakety využívajú len veľmi mlú časť sily, ktorú im poskytuje rotácia Zeme.
Rada by som sa informovala, či rakety neposkodzuju planetu, ovzdušie, ten tlak na zem pri starte a ine
Ďakujem a súhlasím s tým vyťahovaním.
[Najnovšie] Stránka 37 z 38 [Staršie][Najstaršie]
Vedeli ste že... |
Prvá vesmírna prechádzka mimo vesmírnej lode, ktorú absolvoval Aleksej Leonov z lode Voschod 2 takmer skončila tragédiou, lebo skafander, ktorý mal na sebe, sa mu nafúkol a nemohol sa vrátiť naspäť do lode. |
Aktuálne vo vesmíre | ||
|